خمیر سیلیکون چیست؟ + بررسی انواع خمیر حرارتی و نحوه استفاده از آن[2021]

مقدمه

اگر کاربر کامپیوترهای خانگی باشید و یا حداقل یک بار کیس کامپیوتر خود را از سر کنجکاوی باز کرده باشید، بدون شک بین CPU و Heat Sink یک چسب سفید را دیده‌اید، این چسب سفیدرنگ همان خمیر سیلیکون است که با نام Thermal Paste نیز شناخته می‌شود. در ادامه مطلب مدیر اچ پی، علاوه بر معرفی به انواع آن و نقشی که دارد پرداخته شده است، تا در صورت نیاز به خرید بتوانید تصمیم درستی در این رابطه بگیرید.

 

خمیر سیلیکون چیست

 

خمیر سیلیکون چیست؟

خمیر حرارتی (همچنین به عنوان خمیر سیلیکونی یا ترکیب حرارتی نیز شناخته می‌ شود) ماده‌ای است که بین پردازنده و Heat Sink استفاده می‌شود. می‌توانید تیوپ‌های کوچک این خمیر را از فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی خریداری کنید، که گاهی اوقات با یک ابزار کوچک به نام اپلیکاتور همراه است.
خمیر سیلیکونی یکی از موارد مهمی است که برای کار روان کامپیوتر به آن نیاز دارید. برخی از گرماژهای CPU با خمیر حرارتی که از قبل روی آن اعمال شده است، ارائه می‌شود تا بتوانید آن را راه اندازی کنید. اما برخی از علاقه مندان به سخت افزار دوست دارند خمیر را از برند مورد علاقه خود تهیه کرده و استفاده کنند. نقش این خمیر کمک به دور کردن گرما از پردازنده است. وقتی به عنوان گرماگیر، حرارت را از سخت افزار دور می‌کند. این امر باعث می‌شود که CPU خنک باشد، مخصوصاً وقتی که در کار پردازش سخت است.
گرچه در اغلب دستگاه‌ها این خمیر وجود دارد، اما برخی از برندها برای صرفه جویی در هزینه از ترکیبی استفاده می‌کنند که در انتقال گرما موثر نیست. برای همین توصیه می‌شود که برای خرید خمیر سیلیکون اقدام کرده و آن را در سیستم خود با محصولی از برندهای معتبر جایگزین کنید.

خمیر سیلیکون چگونه کار می‌کند؟

همانطور که می‌دانید به دلیل نوع کار سیستم، پردازنده به عنوان یکی از قطعات سخت‌افزاری هم می‌توانند در حین کار بسیار گرم شوند، بنابراین ضروری است که هرچه سریعتر گرما را از آنها بگیرید. متأسفانه، هوا رسانای سریع گرما است، بنابراین برای انتقال بهینه نیاز است که هوا تا حد ممکن بین پردازنده و Heat Sink در جریان نباشد. همچنین اگر داخل رایانه خود را دیده باشید باشید، می دانید که گرما به شدت به CPU فشار می‌آورد. این خمیر به عنوان یک مهر و موم تا حد امکان از ورود هوا جلوگیری می‌کند.

 

خمیر سیلیکون

 

سطح پردازنده و صفحه تماس با مخزن گرما پوشیده شده از شیارها و شکاف‌های ریز است، اگر به درستی مهر و موم نشده باشد، این شکاف‌ها باعث نفوذ هوا بین پردازنده و Heat Sink می‌شوند و باعث کاهش بازدهی برای انتقال گرمای بین این دو نیز می‌شود. این نقطه همان جایی است که خمیر سیلیکونی نقش حیاتی ایفا می‌کند. این خمیر نه تنها خمیر حرارتی رسانای خوبی برای گرما است، بلکه می‌تواند وارد آن شکاف‌ها و شیارهای کوچک روی سطح سخت افزار شود. این امر باعث آب بندی محکم در برابر نفوذ هوا می‌شود و سرعت انتقال گرما را افزایش می‌دهد.
با گذشت زمان، این خمیر حالت پیری به خود گرفته و کاملاً خشک می‌شود. خشکی و پیری اثربخشی آن را کاهش می‌دهد و باعث نفوذ هوا به اطراف پردازنده می‌شود. به همین دلیل است که افراد پیشنهاد می‌کنند برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد رایانه، دوباره از این خمیر حرارتی استفاده کنند.

چه زمانی خمیر حرارتی نیاز دارید؟

ممکن است فکر کنید که این خمیر در ساخت کامپیوتر به اندازه پردازنده یا منبع تغذیه ضروری نیست. در حالی که کامپیوتر در ابتدا بدون حرارت راه اندازی می‌شود، مشکل حفظ این حالت در حین استفاده شما خواهد بود! بدون این خمیر حرارتی، انتقال گرما بهینه بین CPU و مخزن گرم وجود ندارد. به همین ترتیب، پردازنده مرکزی بسیار گرمتر از آن می شود که فکر می‌کردید. رایانه‌ای که بیش از حد گرم می‌شود آسیب سخت‌افزاری خواهد. این امر منجر به تأخیر در اجرای برنامه‌ها، بروز حالاتی چون بلو اسکرین و خاموش شدن تصادفی کامپیوتر می‌شود. با بروز این مشکلات به جای ارتقای سی پی یو یا اقدام برای تعمیر کامپیوتر بهتر است ابتدا از خمیر سیلیکون استفاده کنید. بدون شک مشکل شما تا حد زیادی مرتفع خواهد شد و نیازی به اقدامات دیگر نخواهد بود.

چگونه از خمیر سیلیکون استفاده کنیم؟

با توجه به اهمیت این خمیر ، بحث زیادی در مورد بهترین روش استفاده از آن وجود دارد. اگر در اینترنت سرچ کنید بدون شک با استراتژی‌ها ، روش‌ها و توصیه‌های بسیار زیادی در رابطه با نحوه استفاده از آن روبرو می‌شوید.

 

چگونه از خمیر سیلیکون استفاده کنیم

 

با این وجود ساده‌ترین روش کاربرد خمیر سیلیکون این است که قطره‌ای از آن به اندازه نخود در وسط پردازنده قرار داده و سپس Heat Sink را روی آن قرار داده و به صورت مساوی روی تمام قسمت‌ها فشار وارد کنید تا خمیر به طور مساوی در سطح پخش شود. اگر خمیر حرارتی شما با یک اپلیکاتور همراه است، می‌توانید از آن برای پخش یکنواخت خمیر استفاده کنید. اگر هم آشنایی زیادی با کامپیوتر و سخت افزار آن ندارید بهتر است این کار را به یک نفر که در این زمینه مهارت کافی دارد، بسپارید. صرف نظر از روشی که انتخاب می‌کنید ، اطمینان از عدم وجود حباب یا شکاف در خمیر مهم است. اینها باعث می‌شوند هوای مزاحم وارد شود و مانع توزیع گرما می شود.

بهترین برند خمیر حرارتی چیست؟

انتخاب بهترین خمیر بسیار مشکل است، زیرا نظرات مختلفی در مورد اینکه کدام یک برای آنها بهتر کار می‌کند، وجود دارد. با این حال، می توانید با مشاهده مشخصات محصولاتی که در این زمینه وجود دارد و تحقیق در مورد اینکه کدام بیشتر با بودجه و کامپیوتر شما هماهنگ است یکی را انتخاب کنید. برای آنکه در این زمینه مشکلی نداشته باشید در ادامه انواع خمیر سیلیکون را بررسی کرده‌ایم.

انواع خمیرهای حرارتی

گرچه اغلب ما خمیر حرارتی را به صورت عامه به نام خمیر سیلیکون می‌شناسیم، اما سیلیکون خود یک نمونه از خمیرهای حرارتی موجود در بازار است و می‌توان به صورت کلی این محصول را به سه دسته تقسیم کرد که

عبارتند از:

انواع خمیرهای حرارتی

 

خمیر حرارتی بر پایه فلز

این نوع خمیرهای حرارتی در واقع به نام گریس حرارتی در بازار شهرت دارند و حاوی ذرات ریز فلز هستند. به همین خاطر هم از برای انتقال گرما دارای عملکرد بسیار مناسبی هستند. در واقع از آنجایی که فلز رسانای خوبی است گرما را هم به راحتی منتقل می‌کند. تنها یک ایراد دارد و آن هم این است که به دلیل وجود فلز رسانای الکتریکی هم هست و در برخی موارد خاص ممکن است مشکلاتی را در این زمینه ایجاد کند.

خمیر حرارتی بر پایه سرامیک

همانگونه که از نام این نوع خمیر پیداست بر پایه سرامیک بوده و محبوبیت خوبی هم در بازار دارد. با این وجود نسبت به دسته اول کارایی کمتری دارد و بین 1 تا 3 درجه در انتقال گرما نسبت به مدل فلزی کمتر عمل می‌کند. البته در کنار این نقطه ضعف یک نقطه قوت بزرگ هم دارد، اینکه سرامیک رسانای الکتریسیته نیست و مشکلاتی که نوع اول داشت را به همراه ندارد.

خمیر سیلیکون یا خمیر حرارتی بر پایه سیلیکون

Thermal Paste شاید از لحاظ کیفیت به اندازه دو مورد قبلی کارامد نباشد اما قیمت مناسبی دارد. استفاده از آن راحت‌تر است و رسانای الکتریسیته هم نیست. به طور کلی مورد پسند عامه مردم است و استفاده از آن بسیار متداول است.

سخن پایانی

با توجه به موارد گفته شده اهمیت استفاده از خمیرهای حرارتی و نحوه استفاده از آن کاملاً مشخص شد. امید است با استفاده از این مطلب بتوانید مشکل حرارت بالای کامپیوتر خود را در اسرع وقت با استفاده از خمیر سیلیکون حل کنید و به مشکلات حاد سخت افزاری دچار نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *